Oobleck a 20 nápadů na parádní zábavu
Oobleck - "zázračná" nenewtonská kapalina, která nabízí nekonečné možnosti zábavy a učení. Ať už jste rodič hledající kreativní způsoby, jak zabavit své děti nebo učitel, který chce do výuky vnést trochu vědeckého kouzla, tyto aktivity jsou pro vás. Připravte se, že se děti mohou malinko "zamatlat", ale zároveň objeví mnoho radosti, zábavy a poučných způsobů, jak používat oobleck k podpoře smyslového vnímání a vědecké zvídavosti. Pojďme na to!
Co budete potřebovat:
- 1 hrnek vody
- 1/2 hrnku kukuřičného škrobu
- potravinové barvivo
- hluboký plech nebo mísu a sítko
POSTUP:
Ve velké misce smíchejte vodu s kukuřičným škrobem. Pokud chcete, můžete přidat několik kapek potravinářského barviva pro získání barevného ooblacku, avšak pozor, celkem nechává obarvené ruce, takže zvolte nějakou jemnější barvu nebo barvivo vynechejte.
Míchejte směs prsty nebo lžící alespoň 3 minuty, aby se škrob a voda propojily, dokud nebude mít směs konzistenci, která je zároveň tekutá a pevná. Když do ní rychle udeříte, měla by působit pevně, ale když do ní pomalu vložíte prst, měla by působit jako tekutina. Případně přidejte malinko vody nebo škrobu, pokud byste chtěli tekutinu pevnější nebo naopak řidší. Klidně si nechte ooblack chvíli odležet a uvidíte, jak se vám s ním bude pracovat.
Trocha teorie :-)
Obleck je tzv. nenwtonská kapalina. To znamená, že se chová jinak, když je v klidu, a jinak, když na ni působí tlak nebo se v ní vytváří turbulence. Například, když do nenewtonské kapaliny rychle uhodíte, může se chovat jako pevná látka, zatímco při pomalém tlaku se může chovat jako typická tekutina a umožnit průchod.
V našem případě je obleck tvořen vodou a škrobem. Škrob je tvořen dlouhými molekulami, které se mohou v prostoru zaplétat. Když jsou tyto molekuly smíchané s vodou, vytvoří strukturu, která může různě reagovat na aplikovaný tlak nebo pohyb.
Voda působí jako lubrikant mezi molekulami škrobu, což umožňuje jejich volnější pohyb při malém tlaku nebo pomalém pohybu. Pokud na oobleck působíte pomalu, pohybuje se jako kapalina a můžete rukou proniknout dolů. Pokud na něj ale působíte rychlým a prudkým tlakem, molekuly škrobu se zablokují a tvoří pevnou hmotu, která vás odolá.
20 nápadů na aktivity
- vyrobte si obleck sliz - stačí když do směsi přidáte chia semínka.
- na stavbě so obleckem - použijte pouze 1/2 hrnku vody a nechte oblek zaschnout. Na oobleck se dá po zaschnutí dokonce i malovat, můžete třeba černým fixem namalovat dráhu pro auto a nechat děti hmotu “rozhrabat”. Potémůžete opět jen přidat vodu a máte zpět svůj klasický oobleck.
- čarodějnický oobleck, aneb kouzelný lektvar. Dejte dětem různé předměty jako umělohmotné pavouky, oči, ale třeba i kamínky, třpytky.
- kuličkovaná - dejte dětem kuličky a nechte je, ať s nimi jezdí po ooblecku.
- umývání zvířátek - nabarvěte oobleck na hnědou barvu, připravte dětem kýbl s vodou, hadřík a nechte ať zvířátka umyjí.
- hvězdný oobleck -vyberte barvy jako fialová, modrá, černá. vložte do ooblecku třpytky a fosforující hvězdičky, aktivitu připravte na večer, až bude tma.
- pěnový oobleck - chcete, aby měl oobleck jemnější a pěnovější strukturu? Stačí když do něj přidáte trochu pěny na holení a pořádně promícháte.
- hledání pokladu - vložte na dno tácku různé předměty a zalijte obleck kapalinou, děti poté jednotlivé předměty hledají. Můžete jim i zavázat oči a nechat předměty uhodnout.
- oobleck vodopád pomocí sítka, použít ale můžete i kelímky, cedník nebo další pomůcky, přes které děti mohou kapalinu přelévat.
- barvení a kreslení špejlí - děti mohou do kapaliny přidat potravinářské barvivo a kreslit po hladině špejlí nebo “uchošťourem”.
- hudební tanec - položte oobleck na tenký tácek a na reproduktor, uvidíte, jak se obleck pohybuje.
- chůze po ooblecku - nechte děti zkoumat oblak i nožkami.
- přírodní laboratoř - vložte do ooblecku různé tvary listů a pozorujte, jak se mění struktura.
- zachraňování zvířátek - vložte do ooblecku malá zvířátka a nechte děti, ať zvířátka zachraňují.
- rýžování “zlata” - schovejte do ooblecku kamínky nebo kuličky alobalu a nechtě děti, aťje zkusí najít.
- foukání brčkem - nechtě děti do ooblecku foukat brčkem.
- malování obleckem - připravte si obleck do 2 misek, v jedné nechte bílý, ve druhý obarvený (případně můžete připravit i více barev, nechte děti přelévat kapátkem barvený obleck do bílého, uvidíte nádherné abstraktní obrázky.
- fontána - postavte na sebe různé misky, hrnečky apod. OObleck nalijte na tuto postavenou věž, vznikne krásná fontána.
- zmrazený obleck - nechte obleck zmrazit, děti dostanou novou strukturu a mohou pozorovat, jak mění konzistenci.
- bagrování - dejtě dětem autíčka, bagry a nechte nabírat oblek traktorem, lopatkou mohou nabírat náklad apod.
- zmrzlinárna - dejte dětem plastové nádobky nebo kornoutky a nechte je, ať si hrají na kavárnu nebo zmrzlinárnu. Z ooblecku se dá vyrobit i koule, sice se rozteče, ale děti tato aktivita moc baví.
Chcete-li recept a 20 tipů na aktivity s OOBLECKEM v PDF, stáhněte si je ZDE.
NÁŠ TIP NA ZÁVĚR: Co takhle schovat do ooblecku zalaminované obrázky hmyzu a postavit oobleck do trávy a děti budou broučky hledat pod hladinou ooblecku? Podívejte se na PDF soubor Broučkovník TADY.