My tři králové, jdeme k vám...

Štěstí, zdraví vinšujeme vám!

Přejeme nádherný nový rok plný pevného zdraví, ať si můžete naplno užít vše, co máte rádi a s těmi, které máte rádi. 

Se začátkem roku se pojí oslava 3 králů a já jsem si pro vás a především děti připravila 3 králové aktivity. 

Soubor si můžete prohlédnout a případně objednat ZDE. 

Vkládám i omalovánku zdarma ke stažení - Omalovánka 3 králové

A jaké aktivity na 3 krále můžete s dětmi dělat?

  • Upečte dětem "královskou" bábovku se zapečenou mincí

6.1. v den 3 králů si upečete bábovku, do těsta zapečete 1 minci, abyste měli po celý rok hojnost a bohatství. Navíc ten, kdo minci najde, stane se "králem" -  bude mít štěstí a budou se ho po celý rok držet peníze. No takhle, minimálně by mohla alespoň ta nalezená mince. Já osobně bych do bábovky raději zapekla zdraví a alespoň půl kila čtyřlístků!

(Dříve byl tento zvyk rozšířen a ten kdo našel minci mohl užívat svěcenou vodu a žehnat domům, psát na domy a chlévy  svěcenou křídou písmena a křížky.

Asi jste už možná slyšeli, že písmena K † M † B † 2022 nepředstavují počáteční písmena králů (Kašpar, Melichar a Baltazar), ale znamenají zkratku "Christus mansionem benedicat - Kristus žehnej tomuto příbytku/domu" a rok se píše proto, aby žehnání vydrželo po celý rok. 

Recept na 3 královou bábovku

náš nejoblíbenější recept na bábovku a hlavně je to recept, který se Vám povede na 99,9 %. Bábovka nepraská a dá se krásně vyklopit.

- 100 g oleje (cca půl hrnku) - používám řepkový

- 130 g třtinového cukru (samozřejmě můžete použít i klasický bílý)

- 1 prášek do pečiva

- 4 vejce

- 1/2 hrnku mléka

- 300 g hladké mouky (chcete-li můžete použít i 150 g hladké bílé a 150 g špaldové, zkusili jsme a funguje to také dobře)

- co dávám navíc, ale nemusí být - lžíce mleté skořice a hrst vlašských ořechů

- kokos na vysypání formy (můžete použít i mouku, která funguje na pohodlné vyklopení bábovky nejlépe)

Všechny ingredience smícháte. Formu dobře vymažte tukem, já používám olej ve spreji, je to nejpohodlnější. Poté vysypu kokosem nebo moukou a naliju do formy těsto. Úplně naposledy vhoďte do těsta minci - samozřejmě ji předtím pořádně umyjte jarem a vodou a ideálně můžete vyvařit, což je vůbec nejlepší. 

Dejte zapéct do trouby na 170 stupňů, pečte cca 45 minut. Vyzkoušejte špejlí - pokud se špejle nelepí a má bábovka krásně zlatavou barvu, máte hotovo. Před vyklopením nechte bábovku vychladnout! 

Bábovku po vyklopení můžete jemně pocukrovat moučkovým cukrem a královsky nazdobit, případně i polít čokoládovou polevou. Můžete použít papírovou korunku z PDF souboru aktivit a nebo korunku vystřihněte třeba z pečicího papíru. Do bábovky zapíchněte špejle, na které nalepte například nápisy  K † M † B † 2022 nebo můžete z omalovánek vystřihnout tři krále a ozdobit špejle obrázky králů. 

  

Bábovka už svou korunu má, teď je na čase ozdobit naše malé koledníky. Využít můžete opět šablonu z PDF souboru. 

Děti si korunu mohou vybarvit, my tu naší ještě ozdobili pomocí pom pom chlupatých kuliček. Můžete dětem vyrobit i plášť z bílého prostěradla a mohou si zahrát na koledníky. 

 

Jiskřičky radosti samozřejmě nejen tento den zajistí prskavky! Pokud vám nějaké zbyly ze Štědrého dne či Silvestra, pak dnes je právě ten ideální den, kdy je zapálit. A právě ony jiskry mohou symbolizovat jiskru života, jiskru radosti do nového roku. 3 králové se dříve slavili už 5.1. a tento předvečer se nazýval jako svátek světel. Lidé si předpovídali a věštili budoucnost a stejně tak jako ve Štědrý den lidé používali oblíbené zvyky jako je pouštění lodiček se světlem svíčky. Lití olova, jen na tři krále pouštíte lodičky po svěcené vodě. Našla jsem v jedné diskusi na internetu způsob, jak si svěcenou vodu vyrobit. Můžete to pojmout jako další zpestření programu pro děti a představit si, jak to v dřívějších dobách chodívalo. 

Jak tedy na svěcenou vodu, co budete potřebovat?

pramenitou vodu
mořskou sůl
skleněnou misku

Potřebné množství pramenité vody nalijte ji do připravené nádoby. Nad vodou nakreslete kříž a proneste: "Pane Bože, vezmi, prosím, tuto vodu do své milosti."
Znovu se pokřižujte a do vody vsypte mořskou sůl. Na 0,5l vody / 35g soli. Jakmile sůl vsypete do vody, proneste:
"Pane Bože, dávám sůl do této vody a prosím tě o její oživení. Ať posvátná sůl odstraní z této vody všechny nečistoty. Buď požehnána a tak se staň." 

Díky této aktivitě můžete dětem poukázat na podstatu těchto křesťanských svátků, můžete si povídat o tom, že pro některé lidi mají tyto svátky větší hloubku než si pouze pochutnat na dobré bábovce. 

 

U lodiček můžete věštit podle toho, kam lodička popluje. Budou-li se lodičky držet u sebe, stejně tomu tak bude u vaší rodiny. Avšak nemějte strach, pokud se někdo z vás oddělí, jistě to poukazuje jen na nějaký krásný výlet, výpravu či dobrodružství!

 

 

 

Užijte si krásně dnešní den. 

Vaše Mamihele