Čištění zoubků hravě a vesele

Čištění zoubků hravě a vesele

Delší dobu mi mnoho z vás psalo, zda bych nevytvořila aktivitu, která by podpořila u dětí zájem o čištění zoubků. A protože je to téma nesmírně důležité, měla jsem nutkání tomuto přání vyhovět.

Přišlo mi několik smutných zpráv, kdy děti tak nemají rády čištění zoubků, že je rodiče musí doslova zalehnout, jen aby bylo možné zoubky vyčistit. Chápu, že je v tomto směru rodič tak zoufalý, že hledá různé způsoby, ale přeci jen věřím, že jsou příjemnější způsoby. Proto píši tento článek, nikoli z pozice odborníka, ale z pohledu maminky 3 dětí.

Tipy na příjemnější čištění zoubků, které pomohly nám, když byli chlapečci v batolecím a předškolním věku:

 • K čištění zoubků jsme si brávali knížku, ideálně většího formátu. Jeden z rodičů může vyprávět pohádku, básničku, ukazovat veselé obrázky v knížce a druhý rodič čistit zoubky.
 • Velmi nám pomáhalo zpívat písničky, zpívala jsem nejčastěji Jede jede mašinka a ukazovala u toho, jak jezdí kartáček na zoubkách. (pozn. místo veze samý ožralí jsem však zpívala veze samý banány).
 • Občas jsme hrávali hru, že jsem čistila zoubky a u toho vyprávěla, co vše za den snědli: "Tak se podíváme, co vše si dneska jedl? Aaaaa tady vidím banánek, a tady vidím chlebíček. A ukaž tady vidím to jablíčko, co jsme měli ráno." A takhle jsem vyjmenovávala všechno, co jsme za den snědli a u toho čistila kartáčkem.
 • Můžete nejprve ukázat, jak čistíte zuby sobě a až poté čistit dětem. Nebo velmi pomáhá odpoutat pozornost dětí tak, že děti „čistí“ zuby tatínkovi a u toho zatím čistíte vy jim.
 • Jděte příkladem, čistěte si zuby spolu s dětmi.
 • Vytvořte si zoubkový rituál, stanovte pravidelnou dobu, sled stejných činností, kdy děti přesně vědí, co bude následovat a tím přijmou dané činnosti automaticky a bez pocitu nejistoty a strachu.
 • Vyberte veselý kartáček, případně existují i takové kartáčky, kde drží kartáček dítě i vy současně.
 • Dejte si záležet na výběru pasty, nám u třetího syna dlouho trvalo vybrat takovou, která by vyhovovala. A nakonec mu chutnala jedna jediná, se kterou si zoubky nechal čistit rád a těšil se, až dáme na kartáček pastu.

Byla to konkrétně tato borůvková Jack N’Jill, která mu „chutnala“.

Pozn. nejedná se o reklamu. 

Čím jsou děti větší, tím snáze lze upoutat jejich pozornost, vysvětlit důležitost čištění zoubků.

U větších dětí můžete zapojit co nejvíce aktivit a her, kde si povídáte o tom, jak je důležité čistit zoubky.

Jaké aktivity můžete vyzkoušet?

 • Můžete vyprávět/vymyslet pohádku o zoubkách, nenápadně do příběhu zakomponovat zápletku například o holčičce/chlapečkovi, která/ý si nechtěl/a čistit zoubky a naopak holčička/chlapeček, které si čistili zoubky rádi. Nebo pořiďte knihu o čištění zoubků.

    

 • Pustit pohádku – například prasátko Pepa u zubaře, Krteček a lev a povídat si o tom, proč bylo prasátko Pepa u zubaře, proč asi lva bolel zoubek?
 • Oblíbená aktivita u nás byla hra s modelínou na zubaře. Tu jsme hodně hráli i před každou preventivní prohlídkou u zubaře, abychom se zbavili obav a nejistot. Můžete si zahrát i na samotného zubaře, podívat se zrcátkem do pusinky, apod.

    

A nyní aktivity MAMIHELE, které jsem pro vás k tomuto tématu připravila:

Motivační týdenní plán, kam si děti po každém vyčištění zoubků nalepí nálepku, jednu ráno a jednu večer. Díky tomu mohou po celý týden sledovat, jak se jim daří plnit čištění zoubků. 

Čištění zoubků se žralokem - www.mamihele.cz

Součástí aktivity je básnička, která se u nás ujala a vyprávím ji u každého čištění zoubků.

Na konci týdne můžete připravit malinkou odměnu v podobě obrázku, omalovánky, nálepky, apod. Alespoň do doby, než si děti čištění zoubků zautomatizují.

Zoubkovaná se žralokem

Zoubkovaná se žralokem - www.mamihele.cz

Děti mají za úkol vystříhat žralokovi nové zuby (menším dětem pomůžete). Poté dávají zuby na připravenou šablonu žraloka (můžete trénovat i lepení). Zoubky děti přikládají 2 způsoby - buď jako postupku čísla od 1 do 15 (menší děti). Větší děti hází 2 kostkami a přikládají žralokovi vždy součet 2 čísel. Později si můžete zahrát hru ve dvou a vyhrává, kdo první obmění/doplní všechny zuby žraloka. 

U této příležitosti si dětmi povídáte o tom, jak se žralokovi zuby mění celý život, ale nám ne, proto se o ně musíme starat.

Přeji vám všem, ať je pro vás čištění zoubků s dětmi především příjemnou zábavou, pokuste se dát dětem dostatek trpělivosti, lásky a podpory na této cestě ke zdravým zoubkům. Jen tak zajistíte, že si děti vytvoří k tomuto důležitému návyku pozitivní vztah.

Pokud máte další tipy, které by mohly rodičům a především dětem zpříjemnit čištění zoubků, napište nám, třeba na IG či Facebook Mamihele.

Budu se na vás těšit,

Niky Mamihele